"Enter"a basıp içeriğe geçin

Minik Düşman Covid-19

Altmış yaşın üstünde olanlar; 60’lı yıllarda bazı karanlık gizli ellerin, ülkedeki sömürü düzenini korumak için çok sayıda “Komünizmle Mücadele Derneği” kurduğunu iyi bilir.
Komünizmle Mücadele Dernekleri, yalan, iftira ve karalama yaparak, algı yaratarak, kendilerine militan taraftar bulur ve bunları düşman ilan ettikleri kişi ve gruplara saldırtıp vuruştururlardı.

Bu derneklerin; “Komünizm en büyük hastalıktır! / TİP, tip tipsizler; Allahsız komünistler; Amerika gitsin Rusya mı gelsin?” benzeri çokça sloganları vardı. Bu sloganlar eşliğinde oluşturulan hayali algılarla, suçsuz pek çok insan tutuklanmış, “kanlı pazar” benzeri olaylarda pek çok kişi katl edilmiş, çokça acı yaşatılmıştı.

İlhan Selçuk, o günleri anlatan bir yazısında; hastalanınca, ateşi 40 dereceye çıkmış olan bir ilkokul öğrencisinin, annesine: “Çok hastayım, galiba komünist oldum…” dediğini yazmıştı…

İşte böylesi sanal düşmanlar yaratıp insanları vuruşturan öğretiyle yetişen bir grup, bugün ülkemiz yönetiminde oldukça etkin durumda…

“Covid-19 salgını…”

Şimdi de havada, suda, yerde, kısaca yaşanan her yerde; gerçek, çok güçlü ve minik bir düşmanımız Covit-19 var.

Bu hayali olmayan düşman, ancak mikroskopla görülebilen bir virüs… O; bizim evimize, elimize, ağzımıza, boğazımıza, gözümüze, burnumuza, giysimize kolayca girebildiği halde biz onu göremiyor, hissedemiyoruz.

İşte bu korkunç gizemli varlık Covit-19, tüm insanlığı ayırım yapmadan, sınır farkı koymadan düşman ilan edip, savaşarak yayıldı ve kısa bir zamanda milyonlarca can aldı.

Bu durum, tüm ülkelerde olduğu gibi bizde de bir panik havası ve şaşkınlık yarattı ve ayrıca dünyada da yeni bir birlik-dayanışma-paylaşma iklimi geliştirdi.

Kim bilir belki de bu nedenlerden dolayı bundan böyle dünya tarihi:

“Covit-19’dan Önce” ve “Covit-19’dan Sonra” olarak anılacaktır.

Tüm insanlığı hedef alan ve dünya ekonomisine büyük darbeler indiren bu illet, çokça konuyu yeniden tartışmaya açtı. Böylece bazı bilgilerimizi unuturken, bazılarını ise pekiştirip kalıcı kıldık.

Virüs insanlığa sadece zarar vermedi, aşağıda birkaçı sıralanan:

Sömürücü-tekelci sistemlere kuşku ile bakılması,
Yönetimlerin, demokrasi ve sosyal devlet ilkelerine uyması,
Kanada başbakanı gibi halk dostu liderlere ihtiyaç,
Doğal çevreyi koruyarak tarıma önem verilmesi,
Hipokrat yemininin gerekliliği ve önemi,
Doktor, hemşire, eczacı ve diğer sağlık çalışanların önemi,
Bilimsel esaslarla hastane, ilaç, aşı, araç-gereçler hazırlama,
Örgün eğitim kurumlarındaki yüz yüze eğitimin önemi,
Yeni bir yaşam biçimi, iletişim ve çalışma düzeni…
Gibi, gibi pek çok yarar ve farkındalık da kazandırdı.

Virüs can almaya başladığında zaten ülkemizde; tarım-hayvancılık yok olmuş, esnaf zorda, insanların çoğu işsiz, güvencesiz ve yoksuldu. Yeraltı-yerüstü kaynakları ile tarım ve orman alanları sadece birkaç müteahhitte teslim edilmiş, kâr için her yer betonlaştırılmıştı.

Ülkemiz bu günleri yaşarken pandemi yayılıp, can almaya başlamıştı. Böyle günlerde insanlara “sosyal devlet” elini uzatması gereken iktidar, bunu yapmayıp en başarılı olduğu algı oluştur işine devam etti… Ve artık her evin vazgeçilmez konuğu idi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca.

O, Türk Tabipleri Birliği (TTB)’ne sormadan oluşturulan “Bilim Kurulu” görüşmeleri hakkında pek bilgi vermese de turkuaz tabloya yansıyan istatistikleri okuyor, övgüyle Cumhurbaşkanlığı kararlarına gönderme yapıyor, olup-bitenleri iyi bir vaiz edasıyla “şeffafça” anlatıyor ve sorulanları cevaplıyordu…

Bu durum, Fahrettin Koca için oldukça güçlü bir kamuoyu desteği sağlamıştı.

Hatta, ülkenin kara deliklerinden biri sayılan “Şehir Hastaneleri” ileri sürülen; haksız, hukuksuz, etik dışı şaibeli konular; şirkete-şahsa özel ihaleler, eksik imalat, eksik teslimat, hazinece verilen hasta sayısı garantileri, kurumların kamu denetimine alınmaması, şirket kusurları hakkında işlem yapılmaması… Ve Hekimlerin demokratik kuruluşu olan: TTB’nin muhatap alınmaması gibi konular bile yavaş yavaş unutulmaya başlamıştı.

Sonra anlaşıldı ki; kendilerince oluşturulan Bilim Kurulu kararlarına uyulmamış, bilimsel olmayan kararlar alınıp uygulanmış, turkuaz tablodaki sayılar gerçeklerle uyumlu değilmiş. Yani daha önce TTB tarafından dile getirilip inanılmayan tüm bilgi ve verilerin gerçek olduğu anlaşıldı. Ve Bakan Fahrettin Koca yine ekran başına çıkıp bu durumu kabullenmek zorunda kaldı. İşte o zaman meşhur bir tweet atttı: “Bilelim ki, salgınla mücadele sürecinde, devletimiz, HALKININ SAĞLIĞI KADAR, ULUSAL ÇIKARLARINI DA korumaktadır.”

Bilindiği gibi bireysel mutlulukların çoğalması, toplumsal mutluluklara yol açar. İnsanın en birincil hakkı da yaşama hakkıdır, toplumsal yaşamda huzur ancak halkın sağlıklı ve güvende olması ile sağlanabilir.

Acaba halk sağlığından daha önemli olabilen ulusal çıkar ne olabilir ki!…

Emin TOPRAK – DOSTÇA