"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ne Bu Terör ?

ABD Başkanı Trump bir kaç gün önce televizyonda ve twitter’da esiyor savuruyordu. Şimdi biz barıştırdık sözlerini yineliyor. Oysa biz terör koridorunu yok edip bitirmek üzereydik ki bir anda hiddetleniyor ve kızıyordu. Niye kızıyorsun? Ne öfkeleniyorsun öyle? Suriye’nin kuzeyinizde oluşturduğunuz pkk’yı, ypg’yi vurduk diye mi öfkelendin? Bölüp parçaladığınız Suriye’yi siz girince demokrasi, biz “barış harekatı” operasyonu düzenleyince işgal oluyor öyle mi ? Türkiye Cumhuriyeti bir karar alır; bu karar doğru olur, yanlış olur, sana ne? ABD’nin orada işi ne ki? ABD dediğin dediğin üs kuracak, tesis kuracak, Suriye’den çık diyecek, sorumlusu Türkiye olacak suç bize kalacak öyle mi? Nato ve AB herkese eşittir demiyor mu? Niye ikide birde bu televizyona sen ve senin gibiler çıkıyor farklı şeyler söylüyorlar? Hak mı, reva mı sizce?

Harekat başlar, neden başladınız? Harekat durur, neden dururdunuz? Münbiç Suriye’ye bırakılır, hani Suriye’yi tanımıyordunuz? Askeri varlığın orada tutulacağı açıklanır, neden Suriye’yi tanımıyorsunuz? Harekat durur, Rusya ile anlaştınız, devam eder. ABD ile anlaştınız. Şimdi ise barış sağlanmış kararlar alınmış birtakım kararlar verilmiş ve ateşkes sağlanmış. Çok merak ediyorum. 6 ay sürer dediğimiz Suriye sorunu 8 yıl sürdü ve halende sürüyor. Terörü kim finanse ediyor? Sorusu çoğu kimsenin aklına takılıyor. Takılıyor ama kimse bu konuda hukuksal niteliği ile kanıt olabilecek belge ortaya koyamıyor. Belki, bu aşamada bunu yapmak kolay değil; bundan sonra, yapılacak araştırma ve soruşturma ile terörün mali kaynakları ortaya çıkarabilecek, buna inanıyor, daha doğrusu, inanmak istiyoruz.

Tabii kabul edelim bu kolay iş değildir. Geçmiş dönemde Türkiye’de binbir türlü odaktan kaynaklanan bir sürü oyunlar oynandı. Bunların kaynaklarını belirlemek çok titiz, çok yönlü ve çok derin araştırma yapmak gerekiyor. Önümüzde neler olacağını göreceğiz dikkatli olmalıyız.