"Enter"a basıp içeriğe geçin

S-400

Sevgili okurlar, bazı aldığım bilgilere göre S-400 bu Pazar veya bu hafta bir kargo uçağına yüklenecek ve Türkiye’nin belirlenmiş yerlerine yerleştirilebilir. Ama kullanmak kısmı belki biraz uzayabilir. Bizim en başından itibaren merak ettiğimiz konu ABD yaptırım uygulayacak mı? Sorusunun cevabıdır. Her ne kadar bizimkiler D. Trump’ın dediklerine inanmış olsa da bu karar onun verebileceği bir karar değil.

Çünkü ABD temsilciler meclisi, Rusya’dan S-400 aldığında Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına ve yaptırım (CAATSA) uygulamalarının olmasını 26 Mayıs’ta kabul etmişti. Yani “yaptırım olmayacak, Trump bizi sevdi.” Demenin hiç faydası olmayacak. Yaptırıma karar veren Amerika kongresidir. Öyle ki bu kararı Demokratlar ve Cumhuriyetçiler desteklemektedir. Yani anlayacağınız Trump’ın sözünün bir önemi kalmadığıdır. En hafif yaptırımdan en ağır olana doğru bir yol izlenebilir. En ufak yaptırım bizi etkileyecektir.

S-400 sistemi zor şartlara rağmen belki kurulabilir ama ateşleme yapma ihtimali pek olmayabilir. Bir diğer konu ise patriot, Trump G-20 zirvesinde Obama’nın Türkiye’ye Patriot vermediğini söyleyerek bir önceki yönetimi suçlasa da bu bilginin doğru olmadığını söylemek gerekir. Türkiye’nin almak istememesinin sebebi pahalı ve S-400 kadar iyi olmamasıdır. S-400’ü 2.5 milyar dolara alırken neden 3.5 milyon dolar olan Patriot alalım. Bazı haberlerde ise S-500’ün Türk-Rus ortak yapımıyla üretileceğini okudum. Maalesef Rus yetkililer bu iddiayı birkaç kez yalanladı. Bilmekte fayda var.