"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yenilenen Seçim

Sevgili okurlar, ülkemizde batık olan ekonominin, artan döviz kurunun, yüksek enflasyonun, artan işsizliğin gündem olması gerektiği günlerde maalesef ki gündem yenilenecek olan İBB seçiminden ibaret. Peki seçim neden yenileniyor? AKP yenilgiyi neden kabullenmiyor?

31 Mart’ta yapılan İBB seçimini Ekrem İmamoğlu 13.729 oy farkla kazanmış mazbatasını 17 gün sonra almıştı. Yenilgiyi kabullenemeyen AKP ise YSK’ya itirazda bulunmuştu. YSK bu itirazlar üzerine aldığı kısa kararda; AKP’nin İstanbul seçimlerinin iptalini ve yenilenmesini istediği anımsatılarak, “Bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına, oy çokluğuyla karar verilmiştir” denildi. Ve geçtiğimiz günlerde ise YSK skandal kararlarına bir yenisini ekledi; “YSK, sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturdukları iddiasıyla, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin, yenilenecek seçimlerde de görevlerine devam etmesine karar verdi “. YSK verdiği bu çelişkili kararlar ile işlevini yitirdiğini tescillemiş iktidarın oyuncağı olmuştur. YSK’nın bundan sonra vereceği kararlara ne denli itibar edilceği ise muammadır.

Peki AKP yenilgiyi neden kabullenmiyor? AKP İstanbul’u kaybettiği takdirde büyük bir rant dağıtım merkezini kaybedecek. Bu da demek oluyor ki AKP oylarının çoğunu kaybedecek . Çünkü AKP ‘nin ihale verdiği şirketler, müteahhitler iktidarın seçim kampanyalarını maddi olarak desteklediği için rant kaynağı kesildiği an bu desteği kaybedeceğini biliyor. Bu yüzden AKP seçimi kaybetmemek için her yolu deneyecektir. Çünkü 23 Haziran’da olası bir kayıpta haklı olarak muhalefetin erken seçim isteği olacaktır.