"Enter"a basıp içeriğe geçin

YSK’nın İBB Başkanlığı Seçimlerinin Yenilenmesi Kararının Arkasında Ne Var?

Sevgili okurlar, 31 Mart seçimlerini geride bırakalı günler oldu. Seçimden galip çıkan ve mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu, göreve başlamışken YSK’ dan gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararı beraberinde bir çok soruyu da akıllara getirdi. 2004 seçimlerinden beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ ne başkanlık etmeye hak kazanan AKP, İBB Başkanlığı seçiminin yenilenmesini neden istedi? İstanbul, AKP için bir rant kaynağı mı? Belediyede yapılan yolsuzlukların ifşa olmasından mı çekindiler?

31 Mart seçimlerinde Tokat’ın Erbaa ilçesini AKP’ den devralan MHP’li başkan Ertuğrul Karagöl, belediyenin toplam borcunun 111 milyon 397 bin 766 lira 45 kuruş olduğunu belediye binasına astığı afişle halka açıklamıştı. Yine 31 Mart seçimlerinden önce AKP idaresinde olan Bolu’ da, belediyeye 10 sene evvel itfaiye eri olarak giren Serkan Ilgaz, belediyeye bağlı birimlerde 6 üst düzeyde görevde bulunmuştu. Bu iki olay sadece bildiklerimiz… Erbaa gibi bir ilçede 111 milyonluk borca sebep olan AKP bu paraları ne yaptı? Bolu’ da itfaiye eri olmasına rağmen üst düzey görevlerde bulunan Serkan Ilgaz gibi kaç tane insan var bilmiyoruz. Ekonominin kötüye gittiği şu günlerde İBB Başkanlığı seçiminin yenilenmesinin ekonomiye vereceği zarar gözler önündeyken, bu kararın alınmasını isteyen AKP neden İBB Başkanlığı seçiminin yenilenmesini istedi? Yoksa İBB’ ye bağlı birimlerde başka Serkan Ilgazlar var da bunların gün yüzüne çıkmasını mı istemiyorlar? 15 senede yapılan tüm ihale ve projelerin iç yüzü meydana çıkar da, yandaş müteahhitler ve inşaat firmalarının ruhsatları iptal edilirse diye önemli bir rant kaybının korkusu mu yaşanıyor?. AKP İstanbul’dan ziyade, İstanbul’ da ki rantını mı kaybetmek istemiyor? Eğer durum böyle değilse Cumhurbaşkanı Recep Bey niçin İstanbul’un 39 ilçesinde miting yapma ihtiyacı hissediyor?

15 Temmuz hain darbe girişimine milli iradeyi hiçe saymaktan karşı çıkan iktidar, niçin İstanbul seçmeninin iradesini hiçe sayıyor? Bir seçmen olarak YSK’nın verdiği kararı, oy verebilirsiniz ama seçemezsiniz olarak anlıyorum. Oy çalma ve memur olmayanların sandık görevlisi olarak atanma meseleleri… Bu konuyu siz değerli okurların vicdanına bırakıyorum. YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararının ardından akıllara gelen çok soru var ama birkaçı yukarda belirttiğim gibiydi. Tüm İstanbul seçmenini 23 Haziran’da oy vermeye davet ediyorum.