"Enter"a basıp içeriğe geçin

24 Haziran’a doğru AKP ve Kürt meselesi

Coğrafyamızın en büyük meselelerinden olan yıllardır tartışılan, çözümü için adımlar atılmış olmasına rağmen atılan adımlara karşın bir sonuca varılamamış\çözülememiş bir mesele var karşımızda: KÜRT MESELESİ

Meselenin çözüme kavuşturulamamasından ötürü Kürtlerin hakları tam manasıyla verilemedi. Anayasal haklar başta olmak üzere ana dilde eğitim hakkına kadar Kürtlerin insani hakları maalesef verilememiş durumda.

Son 3 yıldır devletin Kürt meselesi üzerinden yeni bir adım atmaması Kürt meselesi üzerinde yaşanan siyasi gelişmeler\siyasi olaylar Kürt meselesinin çözüme ne kadar uzak olduğunu gösteriyor.

Kürt meselesinde durum çözüme uzak, kötü bir noktadayken 24 Haziran için Kürt oyları bu noktada hayati bir rol oynayacak. Kürtlerin oy verdikleri AKP ve HDP’nin yanlış Kürt siyaseti 24 Haziran için Kürtlerin kafasını karıştırmış durumda.

Kürtlerin oyları AKP ve HDP tarafından ikiye bölünmüş durumda. Bir tarafta Kürt meselesini kapatmış AKP, diğer tarafta Kürtlük bilincinden uzak Altan Tan’ın deyimiyle ‘sol, marjinal ve alevi milliyetçiliği yapan bir grubun eline geçen’ HDP.

Bu yazımda AKP’nin son dönemde Kürtler üzerinde yaptığı siyasetten bahsetmek istiyorum.

Son 3 yıldır AKP, Kürt meselesi üzerinden Kürtlerin demokratik hak ve talepleri konusunda bırakın adım atmayı gündemine bile almadı. Kullanılan milliyetçi dil (özellikle IKBY referandumunda) Kürtler içinde büyük bir üzüntüye ve kırılmaya yol açtı. AKP’nin izlemiş olduğu bu siyaset AKP’ye destek ve gönül veren Kürt seçmenin de üzdü. AKP’nin Kürtler üzerinde yapmış olduğu yanlış Kürt siyaseti Kürt seçmenin (kararsızları) HDP’ye yakınlaştırdı.

AKP’nin MHP ile yaptığı ittifak ve Kürt meselesine bakışı (inkarı) milletvekili listelerine de yansıdı. AKP’ye destek veren Kürtler arasında temsil edilen gözü ilen bakılan Kürt meselesi üzerine konuşan, ön planda yer alan Kürt milletvekillerini listeye almadı. Bunların başında Galip Ensarioğlu gelmekte. Galip Ensarioğlu aday olarak gösterilmemesini listeler açıklandıktan sonra yaptığı bir röportajda ‘Bugün MHP ve BBP ile yaptığımız ittifakın konseptine uymuyor olabilirim. Bu yüzden aday olmamış olabilirim.’ dedi.

AKP, 24 Haziran için Kürt oylarını almak istiyorsa Kürtlere hizmetten önce Kürt Meselesi üzerinden gitmeli\Kürt meselesi üzerinden siyaset yapmalıydı. Yalnız AKP bu siyasetten uzak bir siyaset izledi. Şüphesiz bunun en büyük nedeni MHP ile yaptığı ittifak tan ötürü, yapılan ittifakın bozulmaması için Kürt meselesi üzerinden bir siyaset yapmadı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt meselesi konusundaki açıklamaları artık Kürt meselesi üzerinden bir adım atılmayacağı ve AKP tarafından bu meselenin kapatıldığı yönünde. AKP 24 Haziran için Kürt oylarını almayı Kürt meselesi üzerinden değil Kürtlerin demokratik hak ve taleplerini görmezden gelerek Kürtlere hizmet üzerinden almak istiyor. Halbuki Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt meselesi üzerinden konuştuğu dönemlerde bölgede en fazla oyu aldığı dönemdir.

Durum ne olursa olsun AKP mecliste çoğunluğu alsa bile yaptığı ittifaktan ötürü önümüzdeki 5 yıl Kürt meselesi üzerinden bir adım atmayacak-atamayacak.