"Enter"a basıp içeriğe geçin

24 Haziran’a Doğru – Muhalefet

16 Nisan’da muhalefetin bir çatı altında birleştiğinde oy oranın ne kadar olduğunu gördük. Referandum’da hayır çatısı altında birleşen muhalefet %49 oy alarak iktidara, muhalefetin ne kadar güçlü olduğunu gösterdi. AKP ve MHP’nin yapmış olduğu ittifak sonucunda 16 Nisan’da her ne kadar sandıktan evet çıksa bile istenileni tam anlamıyla veremedi.

AKP iktidarı, referandumdan çıkan kötü sonucun Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine yansımaması, 7 Haziran’ın bir daha yaşanmaması için çalışmalara erkenden başladı ve parti içerisinde büyük bir yenilenmeye gitti. Tüm bu olanların dışında Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için MHP ile görüşüp, 16 Nisan’daki ittifakın devam edeceğini belirterek, çalışmalara hız kesmeden devam etti.

Peki, muhalefet seçime hazır mı?

Erken seçim kararının alınmasının ardından seçime sayılı günler kala AKP-MHP’nin seçime hazır olduğunu, muhalefet partilerinin ise seçime tam anlamıyla hazır olmadığını ve muhalefet partileri arasında görüşme trafiğinin olduğunu görüyoruz.

***

Eğer muhalefet Recep Tayyip Erdoğan’ın kaybetmesini istiyorsa yapması gereken Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına tek aday çıkartmak  olacaktır. Bunun için öncelikle tüm partilerin bir araya gelmesi ve bir masanın etrafında birleşerek bir karar alması gerekir. Muhalif partiler seçilecek aday için illa benim partimden olsun dememeli. Gerçek anlamda Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına kim çıkar ve kim bu işi yapar diyerekten bir aday belirlemeli.

Erdoğan’ın karşısına çıkacak adayın özellikle üç kritere sahip olması gerekir.

1-) Sağ kesime yakın olacak.

2-) Ülkücülere – Milliyetçilere hitap edebilecek.

3-) Doğu ve Güney Anadolu’daki Kürt oylarını alabilecek.

***

Muhalefet artık eskisinden daha güçlü ve yeni hamleler yapıyor. Saadet Partisi ve İyi Parti’nin son dönemlerde yaptıkları siyasetin yanına CHP’nin 15 milletvekilini istifa ettirerek İyi Parti saflarına geçirmesi yıllardan beri güçsüz olan, Erdoğan’a karşı siyasi bakımdan yetersiz olan ve iktidarı siyasi manada zora sokamayan bir muhalefetin artık eskisi gibi olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Bugünlerde CHP başta olmak üzere muhalif partiler bir birleri ile yeni, yeni temaslar kurarak Recep Tayyip Erdoğan’ın karşına çıkacak yeni adayın kim olacağı konusunda fikir alışverişinde bulunuyorlar.

CHP – SP – İP arasında yaşanan görüşme trafiği ortak adayın olabileceğini gösteriyor. Özellikle ortak aday konusunda Abdullah Gül ismi çok dile getiriliyor. Ana muhalefet partisi ve Saadet Partisi arasında yapılan son görüşmeler sonucunda “Abdullah Gül’ün ortak adaylığı söz konusu mu?” sorusuna Karamollaoğlu, “Sizin o sorularınız bu haftasonuna doğru cevap bulacaktır” diye yanıt verdi. Karamollaoğlu’nun verdiği cevaba bakarak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Abdullah Gül’ün denklemin içinde yer aldığını ve ikna edilmesi halinde muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilebilir.