"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mehmet Akif Ersoy’a Mektup

Bursa, 12.03.2018

Milletin vatan için duyduğu sevgiyi ve aşkı en güzel şekilde kaleme alan Mehmet Akif Ersoy’a,

Bu mektubu size hayal ettiğiniz ve arzuladığınız gençlik olan Asım’ın neslinden, bir Asım olarak yolluyorum. Bize bıraktığınız emanetleri sonuna kadar koruyacağıma dair sizlere söz veriyorum. Gönül isterdi ki sizi görüp ellerinizden öpüp sizinle sohbet etsem ve şiirlerinizi uzun, uzun konuşsak…

Değerli İstiklâl şairi, vatanımıza ve bize duyduğunuz aşk ve sevgi için İstiklal Marşı’nı en güzel şekilde yazdınız. Duygularımızı, düşüncelerimizi kâğıda geçirdiniz. Vatan ve millet sevgisi ile yazdığınız, İstiklal Marşı’nda, bizlere vatanın ne olduğunu anlattınız. Milletimizin vatan uğruna verdiği şehitleri ve vatan sevgisini, yaşanabilecek duygularla kaleme aldınız. İstiklal Marşı’nı anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor.

İstiklal Marşı’nı yazmadan önce neler yaşadığınızı az çok kitaplardan okudum. Şiir yarışmasında para hediye edileceği için yarışmaya katılmıyorsunuz. Diğer şiirlerin de seçilmemesi üzerine sizden şiir yazmanız istediklerinde maddi durumunuz çok iyi olmasa da, ödülü yardıma muhtaç olanlara vermek koşuluyla yarışmaya katılmayı kabul ettiğiniz zaman bu milletin kalbinde büyük bir yer ettiniz. Yazdığınız şiirle, milletimizin zor günler yaşadığı o günlerde toplumun sesi oldunuz.

İstiklal Marşı’nın her bir kıtası, her bir dizesi ve her bir kelimesi kalbimizin içinde büyük bir yer tutmakta. Yediden yetmişe herkese örnek oldunuz. Sadece ‘Milli Şair’ olmanızdan ötürü değil, yaşantınızla ve her şeyiniz ile örnek bir kişi oldunuz. Ülkemizin unutamayacağı büyük şairlerden birisiniz.

İstiklal Şairi; bize umut ışığı oldunuz, yazdığınız şiirler ile yol gösterici oldunuz. ‘Asım’ da dilediğiniz ve arzuladığınız gençliği uzun, uzun anlatmışsınız. Asım’ın nesli diye tarif ettiğiniz gençlik, ideal ve olması gereken gençliktir. Asım, istenilen gençliğin vücutlaşmış halidir. Bize düşen ise, Asım’ı tanımak ve Asım gibi gençler yetiştirmektir buna vesile olmaktır. Neslin, gençliğin yeni ideali olan Asım ve Asımlardır.  Asım’ın neslini, Asım’ın kim olduğunu siz, ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiirinizde çok güzel anlatmışsınız.

“Âsım’ın nesli…diyordum ya…nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek.

Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar…
O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar,
Yaralanmış tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!”

Vatan Şairi, size ne kadar teşekkür etsem de, etsek de az olacağının farkındayım. Sizi ve bu uğurda şehit olan tüm kahramanlarımızı sevgi ve rahmetle anıyorum.

Saygılarımla…

Yunus Emre Yalçın

 

Twitter:         https://twitter.com/yns_1649

Instagram:   https://www.instagram.com/ynsemre4916/?hl=tr

Facebook:     https://www.facebook.com/profile.php?id=100014285734684