"Enter"a basıp içeriğe geçin

Artan Milliyetçilik – AKP-MHP İttifakı ve Kürtler

Son dönemlere baktığımız zaman milliyetçi düşüncenin insanlar üzerinde arttığını görüyoruz. Bunun birçok nedeni var. 15 Temmuz hadisesinden sonra AKP-MHP yakınlaşması en önemli nedeni oluşturmakta. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından AKP’nin milliyetçi söylemleri, AKP seçmenini de milliyetçi düşünceye yaklaştırdı.

AKP, 15 Temmuz hadisesinden sonra MHP’nin yakınlaşmasını fırsat bilerek milliyetçi oylara yöneldi. Bu dönemde MHP ile iyi geçinerek sorun\polemik yaşamamaya dikkat etti. Birçok açıklamada sert, milliyetçi bir dil kullanıldı. Yalnız gelinen noktaya baktığımız zaman AKP’nin neredeyse kendi düşüncesinden koptuğunu görüyoruz. Bu noktada AKP-MHP yakınlaşması beni fazlası ile endişelendiriyor. MHP için büyük bir başarı aslında çünkü baktığımız zaman ‘MHP iktidar olamasa bile kendi düşüncesini iktidara taşıdı.’ AKP ve MHP o kadar bir birine yakınlaştı ki fiili olarak koalisyon oluşturdular.

Görünen bu ittifakın 2019 seçimlerinde olacağı yönünde. Yalnız AKP’ye fazla değil bundan 9 ay öncesini hatırlatmak gerek, 16 Nisan’da MHP ile yapılan ittifak seçimlerde tam olarak isteneni veremedi. AK Parti için 16 Nisan referandumu sonucu her ne kadar evet çıksa bile istediği sonucu tam manada alamadı. AKP’nin mecliste bazı değişiklikler yapabilmek için MHP’ye ihtiyacı olsa bile seçimde MHP’ye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Seçimde Kürt oyları belirleyici olacaktır, AKP’nin Kürt oylarına yönelmesi gerek.

Değerli okurlarım sizlere 16 Nisan referandumunu hatırlatmak isterim. 16 Nisan’da eğer Doğu ve Güney Anadolu’daki Kürt oyları 1 Kasım seçimleri ile aynı olsaydı ‘evet’ bloğu kazanamazdı. Kürtler 16 Nisan’da milliyetçi söylemlere ve MHP ile olan ittifaka rağmen AKP’yi destekledi. 16 Nisan’dan sonra yaşananlara baktığımız zaman milliyetçi dil bırakılmadı tam aksine devam etti. IKBY bağımsızlık referandumuna karşı çok sert bir dil kullanıldı. Kullanılan dil o kadar sert oldu ki Türkiye’de yaşayan Kürtler dahi bu durumdan haz etmedi.

2019 seçimleri için çalışmalar yapılıyor. AKP 16 Nisan’da olduğu gibi yine MHP ile ittifak yapacak. Kürtlerin MHP’ye ve milliyetçi söylemlere rağmen AKP’nin yanında yer alıp-almayacağını zaman içerisinde göreceğiz.

***

Bir önceki yazımda medya ve yazarlar arasındaki rekabeti yazmıştım. Rekabet hiç hız kesmeden devam etmekte kendi gibi düşünmeyen, gerçekleri söyleyen kim olursa olsun gözden düşürüyorlar. AKP’ye yakın olan medya Kürtlere karşı kapıları kapatıyor. AKP ve Kürtlerin arasını açmak isteyen bir bölüm güç son dönemlerde medyada bir operasyon başlattı. Son olarak Yeni Şafak Gazetesi tarafından Müfit Yüksel’in yazılarına son verildi. Müfit Yüksel’den önce İlhami Işık’ın Star Gazetesinde yazılarına son verilmişti.

Twitter:         https://twitter.com/yns_1649

Instagram:   https://www.instagram.com/ynsemre4916/?hl=tr

Facebook:     https://www.facebook.com/profile.php?id=100014285734684