"Enter"a basıp içeriğe geçin

Irak’ın Kazananı

Irak’ın kuzeyi son bir haftadır, güç dengesinin birden bire değiştiği ve de bundan sonra değişebileceği izlenimini verdi.

Irak’ın kuzeyinde başta Barzani olmak üzere Türkiye’de kaybetti. Bölge’nin en büyük kazananı İran oldu.

Irak ise İran ve Haşdi Şabi’nin desteğini alarak Kuzey Irak’ta tartışmalı bölgelere yeniden hâkim oldu.

Türkiye referandum süresince Bahçeli ağzı ile konuşması Ortadoğu’da ki en büyük müttefikimiz olan Mesut Barzani ile taban tabana zıt olmamıza neden oldu.

Kerkük

Kerkük, Kerkük’te yaşayan tüm halkların ortak toprağıdır. Kerkük’te yaşayan Kürtler, Türkmenler, Araplar ve diğer etnik gruplar kendi seçimlerini kendileri yapıp, Bağdat’la mı? Yoksa Erbil’e mi? Bağlı kalıp kalmayacaklarına kendileri karar vermesi gerekir. Herkese düşende bu karara saygı duymaktır.

Korkum şudur ki Kerkük üzerinden bölgede çıkacak büyük bir savaşın bölgede büyük bir kaos yaratması.

Referandum süresi boyunca Kerkük’ün de Kürdistan’ın içinde yer almasını hazmedemeyenlerin Kürtlere karşı milliyetçi tutumu, provokatif sözleri Irak ordusunun ve Haşdi Şabi’nin Kerkük’e girmesine kadar devam etti.

Bugün gelinen noktaya baktığımızda Kerkük ne Kürtlere kaldı ne de Türkmenlere Kerkük bugün İran ekseninde Irak’a bağlı. Kerkük sokaklarında ve Kerkük İl Meclisinde İran dini lideri Humeyni’nin fotoğrafının asılması Kerkük’ün İran’ın ekseninde olduğunun bir göstergesidir.

Kerkük’te yaşanan tüm bu olaylara karşın Kerkük’ten Erbil ve Süleymaniye’ye elli yedi bin sivil göç etti.

Kerkük’ün kaybedilmesinde Talabani ailesi ön planda yer aldı. Barzani’nin yaptığı en büyük hata KYB’ye güvenmesiydi çünkü KYB yıllardan beri İran ekseninde siyaset yapan bir partidir.

Olası Saldırı İhtimali

IKBY, Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin kaybedilmesinden sonra olası saldırıya karşı Erbil-Kerkük karayolu üzerine hendekler kazdı.

Irak başbakanı Hayder El- İbadi iki gün önce Irak güçlerine ‘Erbil sınırını geçmeyin’ diye talimat verdi.

Eğer ki Bağdat, IKBY’nin kalbi olan Erbil’e girmek gibi bölgeyi savaşa toptan sokup vahim bir hata yaparsa bölgede yaşayan vatandaşlar savaştan kaçıp Türkiye sınırlarına dayanır ve Türkiye’ye doğru büyük bir göç dalgası oluşur.

İran ekseninde olan Bağdat, IKBY’nin kalbi olan Erbil’e girmesi IKBY’nin de zayıflaması durumunda bölge’de yaşanacak kaos Türkiye’ye de sıçrayacaktır. İran güney sınırımıza dayanacak, o zaman muhtemel ki Barzani’yi mum ile arayacağız.

Türkiye’nin Kerkük’te üzerinde durduğu Türkmenleri, Kürdistan’ın yönetmesini istemeyip Şii milliyetçisi olan Bağdat’ın yönetmesine ses çıkartmamasının da ne kadar doğru olduğu tartışılır.