"Enter"a basıp içeriğe geçin

SADDAM,ESED,ŞİMDİ DE IŞİD

Tarihin en önemli coğrafyalarından biri olan Ortadoğu’da bugünlerde yine kaos yine kargaşa yaşanıyor. Kendilerini İslam devleti olarak tanıtan Işid’in icraatlarının İslam’la ne ölçüde bağlantılı olup olmadığını biliyoruz. Bir insanı öldürmenin bütün insanlığı öldürmek olduğunu hiçe sayan Işid, Ortadoğu’nun kuzeyini kan gölüne çevirmeye devam ediyor. Işid bölgedeki Türk Konsolosluğu’nu basmış ve 49 kişiyi rehin almıştı. 101 günlük esaretin ardından; Emniyet, Ordu ve İstihbaratın titiz ve önemli ortak operasyonlarının ardından çok şükür hiçbir vatandaşımızın burnu bile kanamadan Türkiye’ye getirildi. Başımızdaki hükümet sayesinde olsa gerek ki operasyon tere yağından kıl çeker gibi gerçekleştirilmiş, buda bize hükümetin bu konuda ne kadar titiz,dikkatli ve başarılı olduğunu göstermiştir.
Eğer 49 rehineden herhangi birinin burnu kanasaydı ne olurdu ? Bölge uzun zamandır zaten karışık,ateşle barut yan yana. Eğer öyle bir olay olsaydı altından kalkamayacağımız zor bir dönemle karşı karşıya kalabilirdik. Ortada bir ateş var ve birileri Türkiye’yi ateşin içine çekmeye çalışıyor. Dolayısıyla yanlış zamanda atılan tek bir kurşun her şeyi alt üst edebilir. Bazıları rehinelerin gizli anlaşmalarla veya pazarlıkla alındığını iddia etsede Başbakan Davutoğlu’nun açıklamaları titiz ve uzun bir çalışma yapıldığını doğrular nitelikte.
Vatandaşlarımızın kurtarılarak Türkiye’ye getirilmesi elbette sevindirici haber, hatta bu başarıya imza atanları kutlamak lazım. Ama Ortadoğu için hayat tam bir cehenneme dönmüş olabilir diyebilirim. Işid halen insanları katletmeye devam ediyor. Belkide Ortadoğu’nun kaderi böyle yazılmış: Önce Saddam,ardından Esed, şimdi ise Işid. Peki bu kabus ne zaman bitecek ? Doğrusu bu tam bir merak konusu. Ortadoğu’yu yakıp yıkan güçler şimdi de Işid’e yönelik operasyon yapma peşinde. Ve bu cenderenin içine Türkiye’yi de katmak istiyorlar. Aktörler hazır, senaryoda yazılmış, Ortadoğu’da yeni bir film vizyona girmek üzere ve bundan en çok zarar görecek olanlar filmle hiç bir bağlantısı olmayan zavallı insanlar olacak.  Tıpkı 2003 Irak Savaşında olduğu gibi. Türkiye o zamanda sıcak çatışmalara dahil edilmek istenmiş ancak muvaffak olunamamıştı. Aynı senaryo şimdide mevcut sadece aktörler farklı. Bu mesele bugünün meselesi değil tarihin meselesi…
06/11/2014