"Enter"a basıp içeriğe geçin

Güneş Doğudan Doğup, Batıdan Battı

16 Nisan büyük gündü. O gün sadece referandum günü değil aynı zamanda hesap
Her olayın bir mantığı olduğunu düşünüp mantık ararken keşfettiğim yeni bilgi günleri sona erdi artık. Aslında mantığın çoğunluğu da tek bir olayda kilitliydi: Erdoğan Düşmanlığı… CHP sempatizanı sandık başkanının referandum günü yürüyemeyip 2.kata oy kullanmaya çıkamayan yaşlı teyzenin ayağına gelmesi, başkanın kullanılan oyu gördükten sonra mosmor olup bağırıp çağırması kadar düşmanlıktı bu.
Neyse ki asıl mor ötesi ışınlar sandıklar açıldıktan sonra saçıldı. %51,4 şiddetinde. İçimizde sevinemediğimiz bir burukluk vardı. Alışıla gelmişlikten olsa gerek. Elhamdülillah açık ara farkla kazandık hep. Bu halk oylamasında da çoğu Evet’çilerin beklentisi farklıydı aslında. Lakin sonuç istenildiği gibi olmadı. Kimse kendi vicdan muhasebesini yapması gerekirken MHP’yi suçlayamaz. Bu suçlama yapılırsa 2019 seçimlerinde istenilen başarıya ulaşamayabiliriz. Geçtiğimiz referandumda 7 Haziran seçimlerinin tam aksini ifade eden bir oy yüzdesi oluştu. Doğu’da Ak Parti’nin önemli bir üstünlüğü görülmezken bu kez Kürt kardeşlerimiz Reis’i yalnız bırakmadı. Peki neden Batı’dan bu kadar yüksek yüzde hayır oyu çıktı? Dediğim gibi sorunu kendimizde aramak en önemli çözüm olacaktır. En önemli gördüğüm eksikliklerden birini dile getirecek olursak: 2 aylık süreçte eski-yeni Bakanlar, Milletvekilleri, MKYK üyeleri, Teşkilat yöneticileri sürekli sahadalardı. Hep evet oyu kullanacak seçmenle bir araya gelindi, yeni sistem hep evet cephesine anlatıldı. Bence bu, sonucun bu durumda olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi. Geçti 2017’nin reyi sür sandığı 2019’a. Önümüzdeki 2 yıllık zaman çerçevesinde bu ve bunun gibi eksikler üzerinde çalışılması teşkilâtın elbette yararına olacaktır.
Hiç durmadırlar hâlâ da durmuyorlar. Rahmetli Erbakan Hoca’nın bir taktiği var: “Bir icraat yaparken sol cepheni tepkisini ölçerim” der. Aylardır saldırıyorlar. CHP ne zaman kendi hukukuna ters bir şeyler görse soluğu AYM’de alıyor. Bu seferde öyle oldu ve her zamanki gibi eli boş döndüler. Bu seferki planları halkı provoke edip sokağa dökmek. Ama şunun farkında değiller: Bizim sessiz bir kalabalığımız var. Yeri ve zamanı geldiği takdirde işaretini alır meydanlara çıkar. Gerekirse 246 şehidini verir, yarında işine gider. Artık bunu da böyle bilsinler vesselam…