"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bir Gecenin Bilançosu:613 Şehit

Bundan tam 25 yıl öncesine gidelim : 26 Şubat 1992 Karabağ savaşı başlayalı 4 yıl olmuş ve hala devam ediyor. Hepimiz biliyoruz en azından bir kere duymuşuzdur; Hocalı Katliamı. Pardon pardon katliam dedim Hocalı Soykırımı. Katliam, kendini savunma imkânı bulunmayan çok sayıda insanın acımasızca öldürülmesidir. Soykırım, ırk,canlı türü,siyasal görüş,din,sosyal durum ya da başka herhangi bir ayırıcı özellikleri ile diğerlerinden ayırt edilebilen bir topluluk veya toplulukların bireylerinin,yok edicilerin çıkarları doğrultusunda önemli sayıda ve düzenli biçimde yok edilmesidir. Katliamı en az bir kişi bile yapabilir. Örneğin Nisan 2007 tarihinde ABD’de akli dengesi bozuk bir üniversite öğrencisinin üniversitede 32 öğrenciyi öldürmesi yakın zaman katliamlarındandır. Ancak Hocalı olayı bir katliam değildir. Çünkü 2.000 Ermeni Savaşçısının Hocalı’nın üç tarafındaki yüksekliklerden kasaba sakinlerini sıkıştırmasına katliam demeye dilim varmıyor. Bu soykırımdan başka bir şey değildir.
Karabağ savaşında Ermeni kuvvetlerine komutanlık yapmış bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Markar Melkonyan’ın aktardığına göre savaşın diğer Ermeni komutanlarından ve 1980’li yıllarda  ASALA’nın elebaşlarından olan Monte Melkonyan soykırımın Ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğunu açıklamıştır. 1991-1992 kış aylarında Hocalı sürekli olarak bombalandı. Hayat denilen bir şey vardı evet ama Hocalı’nın 1990’lı yıllarda yaşadıkları eziyet, hezimet adeta kan dondurucuydu; onlar için hayat’da zamanda tersine akıyordu. Saldırıdan birkaç ay öncesine kadar kasabada elektrik ve doğal gazdan yoksunluk vardı. Hocalı Kasabası 26 Şubat 1992 tarihinde yağmaya maruz kalmış ve kasaba tamamen yok olmuştur. Öyle bir soykırımdı ki bu uzun süre cesetlerin alınması bile mümkün olmadı. Cesetler üzerinde yapılan çalışmada cesetlerin çoğunun yakıldığı,gözlerin oyulduğu,başların kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlara yapılan işkenceler ve daha niceleri… Hangi insanlığa sığıyor bu yapılanlar, şimdi hangi toprakların altında 613 Azeri’nin kanı?
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Hocalı Soykırımının sorumlusu birliklerin başındaki iki liderden biriydi,ve bazı kaynaklara göre soykırım emirlerinin sahibi. Nitekim Sarkisyan, İngiliz araştırmacı Thomas de Wall’un yaptığı bir röportajda o günlerden şu şekilde bahsediyor; ‘’Azerbaycanlılar Ermenilerin sivil halka karşı katliam yapmayacağını düşünmekteydiler. Biz bunu Azerbaycanlılara şaka yapmadığımızı göstermek amacıyla ibret olsun diye yaptık.’’  BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 2,3,5,9 ve 17. maddelerinin ihlal edildiği Hocalı Katliamı’ndan ötürü kimse yargılanmadı. Azerbaycan’da “Hocalı Faciası”, “Hocalı Soykırımı”, Ermenistan’da ise “Hocalı Olayı” olarak anılan soykırımla ilgili, geride kalan 25 yılın ardından herhangi bir sorumlunun cezalandırılmadığını da belirtmek gerekir. Şimdi ne mi oldu? 26 yıl önce haritada Hocalı Kasabası vardı şimdi o kasaba tabiri caizse yok. Bilanço ağır: 613 şehit. Biz ne yapıyoruz peki ? Çaresiz birilerinin yargılanmasını bekliyoruz. 25 yıldan beri bekliyoruz… Bekliyoruz. Bekliyoruz… Vesselam.