"Enter"a basıp içeriğe geçin

İngiltere ve taşeron sömürgeler

Türkiye’nin İngiltere ile tarihi dostluğu bilinmektedir. Osmanlı döneminde özellikle II. Abdülhamit döneminden bu güne kadar, iki devlet arasındaki dostluk kapalı kapılar ardından her zaman devam etmiştir.

İngiltere özellikle Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet döneminin başlangıcında İslamcılık siyaseti vasıtasıyla, İslam dünyası ile ilişkilerini her zaman iyi tutmaya çalışmıştır.

İngiltere, Müslüman coğrafyalarda sömürge karakollar oluşturarak yeri ve zamanı geldiğinde müşterek hareket etmeyi planlamıştır.

Şu anda Kuzey Irak Federal Kürt Yönetimi, İngiltere’nin desteğiyle bağımsızlığını referandumla güçlendirmeye çalışacaktır.

Türkiye’nin kızdığına bakmayın merkezi Irak yönetiminden tepki çekmemek için bu oyunları oynuyor.

Aslında Kürdistan’nın bağımsızlığı Türkmenlerin bağımsızlığını da hızlandıracaktır. Türkiye el altında bu bağımsızlığı destekliyor.

Kürtler yeni oyunda dört blokta da yer alacaktır; ABD, Rusya, İngiltere, AB’nin liderliğinde oluşacak ayrı ayrı bloklarda….

Türkiye uzun süre İngiltere’nin Ortadoğu ve Asya’da karakol görevini üstlenmiştir. Bu görevini açıkça aktif olarak göstermese de zamanı geldiğinde İngiltere’nin talimatıyla yeni stratejiler belirlemek zorunda kalmaktadır.

Dikkat ederseniz İngiltere Avrupa Birliği’nden çıkınca Türkiye de bundan cesaret alarak AB olsa da olur olmasa da olur cesaretini göstermiştir.

Son dönemde İngiltere Türkiye vasıtasıyla Hindistan, Pakistan, Afganistan ve diğer Asya ülkeleri ile birlikte Uzakdoğu ülkelerine açılmayı hedeflemiştir.

Dikkatinizi çekmiştir, son günlerde Libya lideri Kaddafi’nin oğlu Seyfulislam’ın serbest bırakılması gündemde. İngiltere serbest bırakılmasını hızlandırıp yönetime getirmeyi planlamaktadır. İngiltere aslında pasif bıraktığı sömürge karakollarını bir bir aktif hâle getirecektir. Çünkü yeni dünya düzeninde oyun yeniden başlıyor.

Katar konusu da gündemdedir. İngiltere’nin Katar ile ilişkileri deşifre olmamak için aslında bu ülke ile hep uzak durmaya çalıştı.

ABD, Mısır, Suudi Arabistan, BAE gibi blokta yer alan ülkeler Katar’a baskıyı arttırınca İngiltere devreye girmek zorunda kaldı. Devreye girmeseydi, Katar mecburen İngiltere ile birlikte Ortadoğu’da teröre destek verdiğini açıklayacaktı.

İngiltere son yıllarda Radikal İslami gurupları kendi imparatorluğu için taşeron olarak kullanmıştır. Gerçi geçmişten gelen bir taşeronluk siyaseti vardır.

İngiltere’deki IŞİD terör eylemlerine aldırmayın. Bu eylemleri kontrollü olarak yaptı ve yapmak zorundaydı. Bu eylemler ile İngiltere, dünya kamuoyuna, “bakın ülke olarak teröre destek vermiyoruz”, daha doğrusu IŞİD gibi radikal guruplara destek vermediğini inandırmak içindi.

İngiltere, yeni oyunda Rusya, İran ve Türkiye gibi ülkeler ile yeni bir blok oluşturacaktır.

AB ülkeleri de bu süreçte tarafsızlığını koruyacaktır. Aslında savaşmadan, savaş sonrası kârlı çıkmayı hedeflemektedir.